środa, 12 września 2007

Odnawiamy drzwi wewnętrzne

Czasami nawet niedawno kupione drzwi, z powodu codziennego użytkowania, wyglądają na stare i zużyte. Dlatego, już przy wyborze drzwi, warto zastanowić się nad możliwością ich samodzielnej renowacji. Wraz z firmą Masonite, producentem tłoczonych płyt drzwiowych, prezentujemy krok po kroku: jak samodzielnie pomalować drzwi wewnętrzne.

Stopień trudności naprawy w dużej mierze zależy od materiału, z którego wykonane są drzwi.
Dużo pracy wymagają np. drzwi drewniane. Drewno, zwłaszcza pod wpływem ogrzewania, rozsycha się, a w warunkach wyższej wilgotności ulega wypaczeniu, co powoduje, że drzwi nie domykają się, zawadzają o framugę i ulegają odkształceniom. Naprawę należy zacząć od ścięcia heblem brzegów i wypełnienia ubytków. Potem drewniane drzwi należy wyszlifować i zaimpregniować. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, bo samodzielnie można więcej zepsuć niż naprawić.
Problemy, z jakimi możemy mieć do czynienia w przypadku drzwi drewnianych, nie występują przy drzwiach z tłoczonych płyt drzwiowych (np. Masonite). Drzwi wykonane z płyty HDF są lekkie, trwałe oraz odporne na zmiany wilgotności i temperatury. A w związku z tym ich naprawa ogranicza się często tylko do odmalowania. Można więc z łatwością dokonać jej bez fachowej pomocy.

Malowanie – krok po kroku

Aby efekt naszej pracy był jak najlepszy i wysłużone skrzydło drzwiowe wyglądało jak nowe, wystarczy spełnić kilka zaleceń:

  1. Pracę rozpoczynamy od demontażu klamki i zamka.
  2. Używając drobnoziarnistego papieru ściernego „zmatawiamy” powierzchnię drzwi, zwracając szczególna uwagę na brzegi oraz okolice klamki i zamka. Następnie miękką szczoteczką lub szmatką usuwamy pył.
  3. Brzegi drzwi oraz powierzchnie skrzydła pokrywamy warstwą farby podkładowej.
  4. Po wyschnięciu warstwy podkładu nanosimy warstwę emalii.
  5. Po wyschnięciu pierwszej warstwy emalii, delikatnie matowiamy ją za pomocą drobnego papieru ściernego.
  6. Czyścimy powierzchnię wilgotną szmatką.
  7. Po dokładnym oczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni drzwi, nanosimy drugą warstwę emalii.
  8. Gdy farba dobrze wyschnie, montujemy zamek i klamkę.

Gdy wybierzemy farbę w oryginalnym kolorze, uzyskamy niezwykle dekoracyjny efekt, a jeśli do pomieszczenia lepiej pasuje tradycyjna barwa, możemy wybrać ciekawy, niestandardowy odcień brązu.


Opracowanie na podstawie materiałów firmy Masonite
Zdjęcia: firma Masonite

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jest wiele firm zajmujących się profesjonalnym dorabianiem kluczy, ale www.kluczykolsztyn.pl " to najlepsi fachowcy.