piątek, 19 października 2007

Jakie drzwi do naszego domu?

Drzwi do naszego domu powinny być przede wszystkim mocne i bezpieczne – są one bowiem pierwszą barierą z jaką spotyka się potencjalny nieproszony gość. Od tego jak odporne są, może zależeć nasze bezpieczeństwo i wygoda. Czy jednak tylko drogie drzwi mogą być zarazem i ładne i trudne do sforsowania?

Niekoniecznie. W przeciwieństwie do okien, sama konstrukcja drzwi czyni je niezwykle wytrzymałymi na wszelkiego rodzaju próby wyłamania. Zanim zdecydujemy się na wybór właściwych dla naszego mieszkania drzwi, warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania i ogólne zabezpieczenie budynku. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że same drzwi nie wystarczą, by uczynić dom bezpiecznym – należy zatem zadbać o inne newralgiczne elementy, takie jak okna, bramy, wjazdy czy włazy dachowe.

Jeśli zdecydujemy już, czego wymagamy od naszych drzwi, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nasze drzwi spełniają podstawowe wymagania, a mianowicie czy są:
- ciepłe i szczelne – czynnik dość istotny w miesiącach zimowych,
- ciche – im drzwi są cieplejsze, tym lepszą mają izolacyjność; często się zdarza, że nie wyciszone dostatecznie drzwi przysparzają wielu problemów swoim użytkownikom (nie każdy jest zainteresowany życiem osobistym sąsiadów),
- odporne na działanie czynników atmosferycznych - czyli opady deszczu i śniegu, zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne.

Budowa drzwi – czyli to czego nie widać.

Skrzydło drzwi to rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, usztywniona elementami ze stali i ocieplona. W drzwiach drewnianych rama zrobiona jest z drewna, w drzwiach z PVC - z dwu- lub trzykomorowych profili z tego tworzywa. Najlepsze są drzwi z drewna klejonego warstwowo, ponieważ najmniej reagują na zmiany atmosferyczne (takie jak np.. zmiany wilgotności powietrza).

A to co widać?

Poszycie drzwi robi się z płyt woodoodpornych (HDF, sklejka) lub drewnianych płycin dekoracyjnych. Powierzchnia drzwi jest pokrywana specjalnymi farbami i lakierami oraz środkami impregnującymi drewno. W sprzedaży dostępne są również drzwi drewniane do samodzielnego wykończenia. Skrzydła obwiedzione są uszczelkami z gumy syntetycznej lub EPDM, chroniącymi przed przenikaniem zimna, wilgoci, zanieczyszczeń i hałasu. Lepsze są uszczelki płaskie - komorowe bywają zbyt sprężyste i mogą powodować naprężenia w zamkach.

Drewno, stal i co jeszcze?

Drewno i stal - to materiały najczęściej stosowane na skrzydła drzwi. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na to, jakie problemy mogą pojawić się podczas eksploatacji i czy drzwi będą wymagały kłopotliwej konserwacji.

Drewniane.

Na skrzydła używa się głównie drewna sosny, modrzewia, jesionu, dębu, buka i mahoniu. Skrzydła drewniane są wytrzymałe, mają małą rozszerzalność termiczną i dobrze izolują cieplnie. Wymagają ostrożnego czyszczenia preparatami do pielęgnacji drewna (mleczko, pasta), a co 4-8 lat - malowania lub lakierowania. Bardzo zniszczone trzeba przedtem oszlifować i oczyścić.

Stalowe.

Skrzydła z blachy ocynkowanej często stosuje się w drzwiach antywłamaniowych, ponieważ są bardzo wytrzymałe. Wykańcza się je odpornymi na ścieranie i zarysowania farbami proszkowymi lub winylowymi. Nie wymagają żadnej konserwacji.

Z PVC.

Stosowane nieco rzadziej od poprzednich, są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają konserwacji - wystarczy je myć wodą z dodatkiem łagodnego środka do mycia. Mogą za to być mniej odporne na działanie promieni słonecznych, a zniszczone (np. rozpuszczalnikiem albo głęboko zadrapane) - nie dadzą się skutecznie odnowić.

Aluminiowe.

Nie są u nas popularne, ale warto wiedzieć, że są lżejsze i bardziej odporne na korozję od stalowych i nie wymagają żadnej konserwacji. Ich skrzydła wykonuje się z profili aluminiowych i wypełnia pianką poliuretanową, pokrytą z obu stron lakierowaną lub foliowaną blachą aluminiową.

Z włókna szklanego.

Drzwi wciąż mało popularne i rzadko kupowane; mają skrzydła o konstrukcji płytowej (płyty ze sprasowanego włókna szklanego), z drewnianą ramą i wypełnieniem z pianki poliuretanowej.

Materiały: dom.gazeta.pl

niedziela, 7 października 2007

Drzwi do pokoju dziecka

Drzwi są naszym sprzymierzeńcem w prywatności. Dzieci wbrew pozorom również jej potrzebują, a o tym jak wiele, decyduje wiek. Warto dobrać takie drzwi do dziecięcego pokoju, by maluch mógł być obserwowany przez rodziców, z kolei nastolatek, cieszył się w pokoju prywatnością.

Drzwi dla brzdąca

W pokoju malucha, obok wystroju, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest by małego dziecka nie spuszczać z oczu na dłużej. Z rozwiązaniem na ten problem przychodzi firma Masonite, producent tłoczonych płyt drzwiowych. Do pokoju najmłodszych ciekawą propozycją są drzwi przeszklone. Dzięki temu przyzwyczajamy dziecko do bycia przez jakiś czas w samotności, w swoim pokoju, z drugiej strony mamy możliwość obserwowania co maluch porabia. Także dziecko czuje się dużo bezpieczniej w swoim pokoju, gdy ma on przeszklone drzwi. Gdy maluch boi się ciemności, leżąc w łóżku widzi, że w domu są rodzice, i że w innych pokojach pali się światło. Mówiąc o bezpieczeństwie najmłodszych, należy podkreślić, że do przeszkleń drzwi stosowane są specjalnie hartowane szkła. Dzięki temu nawet w przypadku stłuczenia nie kruszą się i nie grożą pokaleczeniem. Warto dodać, że oferta drzwi przeszklonych firmy Masonite jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie w niej propozycję najbardziej odpowiadającą jego gustom. Szyba może zajmować całe drzwi lub ich część, być podzielona szprosami. Kombinacji jest bardzo wiele.

Starsze dziecko - pełne drzwi

Często zapominamy, że nasze dziecko to już nastolatek i, podobnie jak my, potrzebuje prywatności. To czas pierwszych miłości, i chęci być z kolegami sam na sam. Taką prywatność doskonale zapewnią pełne, nieprzeszklone drzwi do pokoju nastolatka. Korzyść z takiego rozwiązania jest podwójna. Z jednej strony dziecko będzie dobrze się czuło intymnie w swoim pokoju, z drugiej, zrozumie, że cieszy się zaufaniem rodziców. Pełne drzwi to także bardzo dobra izolacja akustyczna. Taka inwestycja to korzyść dla rodziców - odizolowanie się od często głośnej muzyki dobiegającej z pokoju dorastającego syna czy córki. To także plus dla nastolatka, gdy chce się pouczyć, nie przeszkadza mu grający w pokoju obok telewizor.

Drzwi poprawią estetykę

Drzwi do pokoju dziecka to nie tylko element praktyczny, ale również estetyczny. W pokoju malucha drzwi można pomalować na dowolnie dobrany kolor, pasujący do całego wnętrza. Nastolatek z kolei może na drzwiach powiesić tablicę korkową czy planszę do grania w "rzutki". Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nasz młody domownik nie będzie zaklejał szyb w drzwiach plakatami tylko po to, by zyskać trochę prywatności. Poprzyklejane plastrami plakaty, przebijające twarze muzycznych idoli na pewno nie będą ozdobą dla nowoczesnego mieszkania.

źródło: http://www.budowlany.pl/


poniedziałek, 1 października 2007

Drzwi balkonowe

Drzwi balkonowe czy tarasowe wykonuje się z tych samych materiałów co okna, czyli głównie z drewna i PCW.

Drzwi balkonowe z PCW.

Ramy i ościeżnice drzwi balkonowych są wyrabiane z profili PCW. Największą ich zaletą jest trwałość nawet 40 do 50 lat, praktycznie bez żadnych zabiegów konserwacyjnych. Nie wymagają malowania (jest ono nawet niewskazane). Trwałość profili z PCW zależy też od ich barwy. Na rynku przeważają profile w kolorze białym (odcień kości słoniowej lub z tonem niebieskim). Profile barwne otrzymuje się jedną z dwóch metod:

- barwienia w masie,

- wprasowywania na gorąco w biały profil specjalnych folii barwnych.

W tym drugim przypadku na ogół barwienie stosuje się po stronie zewnętrznej drzwi, pozostawiając od wewnątrz kolor biały. Po zarysowaniu folii ostrym narzędziem może być widoczna pierwotna biała barwa (wtedy nie da się już nic zrobić). Nie zaleca się jednak stosowania profili barwionych w miejscach narażonych na intensywne nasłonecznienie. Inną zaletą profili z PCW jest możliwość uzyskiwania drzwi o różnych kształtach i podziałach; mogą one być bardzo nietypowe.

Izolacyjność cieplna profili trójkomorowych z PCW jest porównywalna z izolacyjnością ram drewnianych. W porównaniu z ramami drewnianymi sztywność profili z PCW jest o wiele mniejsza, stąd muszą być one wzmacniane dodatkowo umieszczonymi wewnątrz elementami ze stali (stosowanie wzmocnień aluminiowych jest zabronione, ponieważ są one niewystarczające, nie dopuszcza ich żadna z aprobat technicznych wydanych przez ITB).

Stal powinna być ocynkowana w celu zabezpieczenia przed korozją. Wadą profili wykonanych z PCW jest ich bardzo duża wydłużalność termiczna powodująca zmiany długości pod wpływem działania temperatury. Wydłużenie może osiągać wartości: 1,6 mm/ m dla profili w kolorze białym oraz 2,4 mm/ m - dla profili w kolorze ciemnym.

Drzwi balkonowe z drewna.

Podstawowe gatunki drewna stosowane do wyrobu drzwi balkonowych to: sosna, mahoń, dąb. Mahoń nadaje się bardzo dobrze na ramy i ościeżnice ze względu na twardość i odporność na odkształcenia, ale jego wadą jest stosunkowo wysoka cena. Najbardziej popularne jest drewno sosnowe, jednak powinno być ono najwyższego gatunku o regularnym przebiegu słojów, bez sęków i wypełnień.

Profile powinny być klejone podłużnie (mniejsza tendencja do wypaczania). Producenci niejednokrotnie ukrywają wady materiału pod grubą warstwą farby, stąd należy zwrócić uwagę, czy sposób pomalowania profilu umożliwia obejrzenie rysunku drewna. Współczynnik izolacyjności cieplnej drzwi balkonowych drewnianych waha się w granicach od 1.6 do 3.2 w zależności od rodzaju szklenia, współczynnik izolacyjności akustycznej od 25 do 45 dB, szczelność ze względu na infiltrację powietrza - od 0 (drzwi hermetyczne) do 1, bezpieczeństwo (ochrona przed włamaniem) zależy od konstrukcji (sposób zamocowania ościeżnicy w murze, rodzaje zastosowanych szyb i okuć, ewentualne dodatkowe wyposażenie).

Materiały: Praktiker

Wymiana drzwi

Wymieniając drzwi w mieszkaniu pamiętajmy, że niektóre ich parametry muszą być zgodne z przepisami prawa budowlanego.

Drzwi do pokoju dziennego i sypialni

Drzwi do pokoju dziennego i sypialni - powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Otwierać się mogą zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

Drzwi do kuchni

Drzwi do kuchni - powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Nie mogą mieć progów. Między podłogą a dolną krawędzią drzwi musi być szczelina (szerokości przynajmniej 2,5 cm), pozwalająca na równomierny przepływ powietrza.

Drzwi do łazienek i WC

Drzwi do łazienek i WC - powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Muszą się otwierać na zewnątrz pomieszczenia, a w dolnej części - mieć otwory o łącznej powierzchni 220 cm2, zapewniające swobodny przepływ powietrza. W łazience mogą być również stosowane drzwi przesuwne.

Źródło: Sokółka SA

Jak zmierzyć drzwi?

Podstawą dobrego zamówienia jest dokładne określenie wymiaru drzwi, które Państwo potrzebują. Wiele nieporozumień wynika na tle ustalenia szerokości drzwi. Aby ustalić ją dokładnie proponujemy skorzystać z naszych podpowiedzi.

1. Wymiar otworu.

Jeżeli posiadają Państwo gotowy otwór pod zamontowanie drzwi, bez zainstalowanej futryny, podajemy wymiary w świetle muru: h = wysokość, s = szerokość:



Jeżeli natomiast w otworze znajduje się już futryna, wysokość i szerokość mierzymy na jej końcach (bez listew wykończeniowych):



Standardowe wymiary otworów drzwiowych w naszym kraju to: wysokość (h) = 208 cm, natomiast szerokość (s) = 69 cm ; 79 cm ; 89 cm ; 99 cm.

2. Wymiar skrzydła.

Znając wymiar otworu możemy wyznaczyć rozmiar samego skrzydła.

Wysokość otworu (h) Szerokość otworu (s) Wysokość skrzydła Szerokość skrzydła
208 cm69 cm203 cm62,5 cm
208 cm79 cm203 cm72,5 cm
208 cm89 cm203 cm82,5 cm
208 cm99 cm203 cm92,5 cm


Obie wielkości - wymiary otworu lub wymiar skrzydła - są równorzędnie używane. Należy jedynie pamiętać, by zawsze podawać wymiary z tej samej grupy (otwór lub skrzydło).
Niezbędnym parametrem jest też grubość muru. Pozwoli to dobrać odpowiednie ościeżnice (stałe lub regulowane) i nie będzie niespodzianek przy wycenie końcowej. Należy pamiętać, że grubość muru mierzymy wraz ze wszystkimi "dodatkami", typu: tynk, glazura, panele ścienne.

źródło: http://www.puertas.pl/

Drzwi wejściowe

Zapewnienie bezpieczeństwa domownikom to sprawa priorytetowa dla każdego budującego. Dlatego drzwi wejściowe muszą być trwałe i solidnie wykonane. Muszą również być odporne na działania warunków atmosferycznych (blacha stalowa ocynkowana po zewnętrznej stronie skrzydła).

Obecnie w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przed włamaniami stosuje się drzwi antywłamaniowe. Skrzydło i framugi muszą być wytrzymałe, zaś same zamki muszą posiadać wymagane atesty. Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać certyfikat klasy "C" - Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

Dobre drzwi zewnętrzne powinny być wykonane z dobrych i wytrzymałych materiałów. Powinny zapewnić dobrą izolację termiczną i akustyczną. Drzwi wejściowe są też wizytówką właściciela domu, dlatego warto też pomyśleć o doborze odpowiedniego kształtu i koloru.

Obecnie wyróżnia się drzwi wykonane z takich materiałów jak:

  • Drewno - dobry gatunek np. dąb, mahoń, sosna lub świerk
  • PCV - tworzywo wysokoudarowe i utwardzane. Może być również wzbogacone wkładami z aluminium lub stali ocynkowanej.
  • Aluminium - mają największą odporność konstrukcyjną.
  • Włókno szklane - lekkie i odporne, lecz niestety drogie.

Przed dokonaniem wyboru warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Lepiej jest też kupować drzwi od znanego i sprawdzonego producenta.

źródło: http://www.nowoczesnydom.pl/budowa/5-02.htm